I et gådefuldt skibsvrag fra 1600-tallet har britiske arkæologer fra Bournemouth University gjort et opsigtsvækkende fund.
De har fundet to fint udskårne figurer af havmænd, som de mener prydede skibets agterende. Disse to overnaturlige væsener, der ifølge folketroen advarede om faretruende uvejr, er sammen med et lige så sjældent 8,4 meter langt ror med billedskærerarbejder et vidnesbyrd om, at skibet havde høj status.
Formentlig var fartøjet et handelsskib, hvilket tilstedeværelsen af blot seks kanoner tyder på. Vraget blev allerede fundet i 2004 ud for den sydengelske kystby Bournemouth. Men forskerne bliver ved med at gøre interessante fund i vraget, der ligger på sandbunden på syv meter vand.
Hvilket land skibet kom fra, ved forskerne ikke, men træet har været angrebet af pæleorme, som hører til i varmere farvande.
Quiz og test: Test din viden om komodovaranens bid og deltag i konkurrencen
IllVid: Vidste du, at der skal brydes ca. et ton malm for at få guld nok til en vielsesring?