Baggrundsmateriale
I listen herunder kan du se noget af det materiale, som har været brugt til udarbejdelsen af ovennævnte artikel.
Listen er udarbejdet som en service for de af bladets læsere, der ønsker at dykke dybere ned i det aktuelle emne på egen hånd.
Vi har ikke mulighed for at hjælpe med yderligere informationer, ligesom vi af principielle grunde ikke kan udlevere telefonnummer eller adresser til skribenten eller de forskere, der er blevet interviewet.
Books:
Michael D. Gershon: “The Second Brain”, Harper Collins, New York, 1998
Mark Berner Hansen: “Neurogastroenterologi” (er udkommet på dansk i 2003, udkommer snart på engelsk)
Websites:
Michael Gershon: ”The Enteric Nervous System: A Second Brain”, i tidsskriftet Hospital Practice, nr. 7 1998
Kan findes på:
http://www.hosppract.com/issues/1999/07/gershon.htm
Sandra Blakeslee: ”Complex and Hidden Brain in Gut Makes Bellyaches and Butterflies”, New York Times, 23. januar 1996
Kan findes på:
http://www.aikidoaus.com.au/dojo/docs/2nd_braina.htm
Magazines:
Mark Berner Hansen: “The Enteric Nervous System I: Organisation and Classification”, Pharmacology and Toxicology 2003, 92, 105-113.
Mark Berner Hansen: “The Enteric Nervous System II: Gastrointestinal Functions”, Pharmacology and Toxicology 2003, 92, 249-257.
Mark Berner Hansen: “The Enteric Nervous System III: A Target for Pharmacological Treatment”, Pharmacology and Toxicology 2003, 93, 1-13
Denne artikel stammer fra magasinet Illustreret Videnskab.
Er du registreret bruger?
Er du registreret bruger på sitet, kan du frit hente artiklerne i arkivet.
Klik på "Hent artikel" knappen. Er du ikke logget ind, vil du få muligheden for at logge dig ind.
Ikke registreret bruger?
Så registrer dig her. Det er helt gratis og tager kun 2 minutter.
Ophavsret
En del billeder er fjernet fra PDF-dokumenterne af hensyn til copyright.
Se i øvrigt også Juridisk information
Nyt blad: Læs blandt andet om forskernes nye våben mod virus og om grækernes demokrati, som byggede på slaveri.
Gratis: Download et helt nummer af Illustreret Videnskab. Det er gratis, du skal blot være registreret bruger af illvid.dk.
Abonnement: Giv Illustreret Videnskab i konfirmationsgave. Køb syv numre for kr. 299.
Psykologi & adfærd: En simpel test kan kortlægge dit genom.
Abonnement: Giv et abonnement på Illustreret Videnskab som gave. Seks numre koster kr. 299,00.