Madagascar gemmer på 200 nye frøarter

Biologer har fundet ud af, at antallet af frøarter på øen er cirka dobbelt så stort, som man troede tidligere

Boophis affelenae er formentlig kun en af en lang række af nye arter, man vil finde på Madagascar.
Reuters/Scanpix
Boophis affelenae er formentlig kun en af en lang række af nye arter, man vil finde på Madagascar.

Med en ny metode til vurdering af frøarterne på øen Madagascar ud for Afrika ­nåede biologer fra bl.a. Museo Nacional de Ciencias Naturales i Spanien frem til, at an­tallet af arter er omtrent dobbelt så stort som det nuværende antal på 244 beskrevne arter.

Metoden bestod i at integrere genetiske, fysiske og akustiske data om de frøarter, som man allerede kender på øen. Forskerne foretog blandt andet genetiske analyser af 2850 frøer, som var blevet indsamlet på 170 lokaliteter på Madagascar.

Stor genetisk variation

Analyserne viste en meget stor genetisk variation mellem frøerne på øen. Ud fra de andre data og konstruerede stamtræer for frøerne foretog biologerne et skøn, der forudsiger, at der sandsynligvis er dobbelt så mange frøarter på Madagascar som de allerede kendte.

Deres vurdering er, at der er mellem 373 og 465 frøarter på øen. På globalt plan er antallet af kendte frøarter steget med 19,4 procent i løbet af de sidste ti år, så der i dag er registreret 6449 ­arter. Ifølge de spanske biologer tyder meget på, at antallet af verdens frøarter vil blive fordoblet eller måske endda firdoblet, før samtlige arter er fundet og beskrevet.

Nyt våben mod virus

Nyt blad: Læs blandt andet om forskernes nye våben mod virus og om grækernes demokrati, som byggede på slaveri.

Få et gratis prøvenummer

Gratis: Download et helt nummer af Illustreret Videnskab. Det er gratis, du skal blot være registreret bruger af illvid.dk.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Illustreret Videnskab. Tilmeld her:

Poll

Giv konfirmanden en gave fuld af indhold

Abonnement: Giv Illustreret Videnskab i konfirmationsgave. Køb syv numre for kr. 299.

National Geographic

Baggrundsbilleder

Diverse: Download de nyeste perler fra National Geographic her.

DILEMMA: Hvor meget vil du fortælle?

Psykologi & adfærd: En simpel test kan kortlægge dit genom.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Abonnement: Giv et abonnement på Illustreret Videnskab som gave. Seks numre koster kr. 299,00.