Vi finder nok aldrig ud af, præcis hvor mange dinosaurarter der eksisterede i de cirka 160 millioner år, dinosaurerne levede på Jorden. Det kræver nemlig, at mindst én repræsentant fra hver art er endt som fossil, og at fossilerne derefter bliver fundet. Ingen af delene er sandsynlige. Ikke desto mindre er dinosaurerne en dyregruppe, som man har et godt fossilmateriale fra.
I de senere år er der sket en voldsom stigning i antallet af fundne dinosaurarter. Hvor der i 1990 var beskrevet 285 slægter, var tallet i 2006 oppe på 527 slægter og ca. 630 arter. På baggrund af denne stigningsrate har dinosaurforskeren Peter Dodson anslået, at man vil kunne finde 1850 slægter i alt, og at de fleste af dem vil være fundet i løbet af de næste 100 år. Dette er dog kun et minimumstal. For der har formentlig levet flere slægter, der bare ikke er fossileret.
Dinosaurer kan kun klassificeres ud fra deres knoglers anatomi og bliver overordnet delt i grupperne Ornithischia og Saurischia ud fra deres bækken. Herudover deles de i en række undergrupper efter devisen jo flere ligheder, jo tættere slægtskab.
De mange dinosaurfossiler, der er dukket op i løbet af de senere år, er ikke ligeligt fordelt på kloden, men dukker især op i seks lande. De tegner sig tilsammen for to ud af tre nye fund.
USA: 127 slægter
Kina: 109 slægter
Argentina: 61 slægter
Mongoliet: 61 slægter
Canada: 43 slægter
Storbritannien: 33 slægter
Nyt blad: Læs blandt andet om forskernes nye våben mod virus og om grækernes demokrati, som byggede på slaveri.
Gratis: Download et helt nummer af Illustreret Videnskab. Det er gratis, du skal blot være registreret bruger af illvid.dk.
Abonnement: Giv Illustreret Videnskab i konfirmationsgave. Køb syv numre for kr. 299.
Psykologi & adfærd: En simpel test kan kortlægge dit genom.
Abonnement: Giv et abonnement på Illustreret Videnskab som gave. Seks numre koster kr. 299,00.