Indeholder vingumme grisehud

Er der gris i vingummi?

Vingummi får dets konsistens fra gelatine, som udvindes fra kogt grisehud og kalveknogler. Du kan dog ikke smage, at der er gris eller kalv i.

7. juni 2016

Ved kogning af grisehud og kalveknogler udvindes gelatine, som er et gulligt stivelsesmiddel uden duft eller smag. Det bruges i bl.a. vingummi for at gøre slikket formbart og gummiagtigt.

Gelatine er en nedbrudt udgave af kollagen: et protein fra sener, hud og knogler.

Gelatinen kan erstattes af fx pektin eller arabisk gummi.

Vidste du det om vingummi?

? Jo længere du kan trække en vingummi, des mere gelatine er der typisk i den. ? Vingummi, der sælges i muslimske lande, benytter gelatine baseret på okse.? Vegetarer kan også spise vingummi. Nogle vingummier bliver fremstillet ved hjælp af stivelse eller agar-agar, som er en tropisk algeart.Kilder: Toms, Ekstra Bladet, Haribo

Der er lus i vingummi

Det er ikke kun grisehud og kalveknogler, der anvendes i vingummi.

Skjoldlus er også en vigtig ingrediens i vingummi, da det svøber det ind i et blankt og beskyttende voks.

Læs mere om, hvilke klamme ingredienser, der puttes i fødevarer her:

Læs også

Måske er du interesseret i ...

FÅ ILLUSTRERET VIDENSKABS NYHEDSBREV

Du får dit gratis særtillæg, Vores Ekstreme Hjerne, til download, straks du har tilmeldt dig nyhedsbrevet.

Fandt du ikke det, du ledte efter? Søg her: