
Et uventet udbrud af børnesygdommen røde hunde i astronautkorpset kom tre dage før Apollo 13-opsendelsen til at koste den 34-årige Ken Mattingly en plads på holdet. I ni måneder havde han ellers trænet til missionen med Lovell og Haise, men NASA’s læger skønnede, at Mattingly som den eneste kunne være smittet. De to andre var immune, fordi de havde haft røde hunde som børn.
Da sygdommen kunne bryde ud undervejs, måtte Mattingly derfor blive hjemme. I stedet blev det reserven Jack Swigert, der fik tjansen som pilot på kommandomodulet.
Mattingly fik ikke røde hunde. Til gengæld blev han en af hjernerne bag udarbejdelsen af de procedurer, der fik Apollo 13 hjem til Jorden. Den dag i dag betragtes den vellykkede indsats fra kontrolcenteret som en af de allermest imponerende tekniske præstationer i NASA’s historie.
To år efter Apollo 13 fik Mattingly sin debut som kommandomodulpilot på Apollo 16. Siden har han været med på yderligere to rumrejser, i 1982 med Columbia og i 1985 med Discovery.
Samlet nåede han at opholde sig 504 timer i rummet, heraf 1 time og 13 minutter på rumvandring fra Apollo 16.
Nyt blad: Læs blandt andet om forskernes nye våben mod virus og om grækernes demokrati, som byggede på slaveri.
Gratis: Download et helt nummer af Illustreret Videnskab. Det er gratis, du skal blot være registreret bruger af illvid.dk.
Abonnement: Giv Illustreret Videnskab i konfirmationsgave. Køb syv numre for kr. 299.
Psykologi & adfærd: En simpel test kan kortlægge dit genom.
Abonnement: Giv et abonnement på Illustreret Videnskab som gave. Seks numre koster kr. 299,00.