
Egyptiske arkæologer har fundet en guldsmed og hans kones grav ved Luxor.
På den vestlige bred af Nilen ved byen Luxor ligger oldtidskirkegården Dra’ Abu el-Naga.
Her har arkæologer fundet en grav fra 1400-tallet f.Kr., som har tilhørt en guldsmed og hans kone, der levede i det 18. dynasti i det gamle Egypten.
Med hjælp fra hieroglyffer inde i graven kan arkæologerne se, at manden hed Amenemhat, og at kvinden hed Amenhotep.
Kvindens navn er en af de ting, der har overrasket forskerne, for Amenhotep var et typisk mandenavn i det gamle Egypten.
Men på inskriptionerne står Amenhotep nævnt som “kvinden i huset”. De er derfor sikre på, at hun var en kvinde.
Parret var ikke alene i graven
En anden ting, der også har fået arkæologerne til at stoppe op, er, at guldsmeden og hans kone ikke er alene i graven.
Faktisk har de fundet flere mumier, skeletrester og trækister, som er meget yngre end guldsmedeparret.
Arkæologerne antager, at graven er blevet åbnet og genbrugt som grav mellem 1000- og 900-tallet f.Kr. i det 21. og 22. dynasti.
Foruden de øvrige gæster ligger der også keramik, små statuer og smykker i graven.
Forventer at finde mere
I april 2017 fandt samme hold arkæologer en dommers grav i Dra’ Abu el-Naga, og chefarkæolog Mostafa Waziri sagde på et pressemøde i forbindelse med fundet af guldsmedens grav, at holdet forventer at finde flere grave i området.