Shutterstock

Forskere: Lægemiddel, der kan få tænder til at gro igen, skal snart testes på mennesker

Et nyt lægemiddel har vist lovende resultater på forsøgsdyr, og kan angiveligt gøre det muligt for mennesker at udvikle et tredje sæt tænder.

Vi får ikke nye tænder, når først vi har udviklet vores andet sæt.

Derfor er enhver slitage eller skade på tænderne desværre permanent.

Men det vil japanske forskere fra Kitano Medical Research Institute nu forsøge at ændre på med et nyt lægemiddel, der skal gøre det muligt at udvikle et tredje sæt tænder.

I 2021 udviklede forskerne et antistof, der kan blokere aktiviteten af et protein kaldet USAG-1, som har vist sig at begrænse tændernes vækst hos mus og fritter.

Da forskerne anvendte det nye antistof på forsøgsdyrene, udviklede dyrene angiveligt en ekstra syvende fortand.

Næste år vil forskerne så tage det næste skridt og påbegynde undersøgelser af, om mennesker kan behandles med antistoffet uden risiko for alvorlige bivirkninger.

Lovende potentiale - men lang vej i mål

De kliniske forsøg på mennesker er i første omgang målrettet patienter med den genetiske tilstand anodonti, der forhindrer mælketænder og voksentænder i at udvikle sig på normal vis.

På sigt håber forskerne dog, at lægemidlet vil kunne præsentere et alternativ til proteser og implantater til en bred skare af mennesker, der har mistet deres tænder af den ene eller anden grund.

Her ses en ny tand, der voksede frem i en mus behandlet med forskernes endnu unavngivne antistof.

© Kitano Medical Research Institute

De japanske forskere udtaler selv, at lægemidlet i bedste fald kan være tilgængeligt inden udgangen af årtiet, hvis de kommende forsøg er vellykkede.

I øjeblikket er der dog tale om potentiale snarere end virkelighed.

Men viser antistoffet bekymrende tegn på potentielle bivirkninger hos mennesker, vil der ifølge forskerne kunne gå lang tid før lægemidlet lander på markedet.