James Webb-rumteleskopet er kun lige begyndt at sende fantastiske billeder fra Rummet - og nu har teleskopet tilsyneladende opdaget den hidtil ældste galakse, skriver New Scientist.
Galaksen, navngivet GLASS-z13, vurderes at være opstået kun 300 mio. år efter Big Bang. Det gør den 100 mio. år ældre end den hidtil ældste galakse, GN-z11, der blev opdaget af Hubble-teleskopet.
Opdagelsen er gjort af Rohan Naidu og hans forskerkolleger ved Harvard-Smithsonians center for astrofysik. De fandt ved samme lejlighed endnu en galakse på alder med GN-z11, GLASS-z11. Sidstnævnte er tilsyneladende ved at danne en tallerkenlignende struktur på grund af dens rotation.
Begge de nyfundne galakser er små. GLASS-z13 er kun 1600 lysår på tværs, mens GLASS-z11 menes at være 2300 lysår på tværs. Til sammenligning er Mælkevejen 100.000 lysår i diameter.